Stručná historie pokrývek hlavy
Historie zahalování, ochrany a zdobení hlavy, je součástí dějin odívání. Klobouky, čepce, roušky, čepice, šátky, helmy a podobně, si však zasluhují samostatnou pozornost.
Pokrývky hlavy totiž, více než ostatní součásti oděvu, sloužily v průběhu dějin také jako prostředek vnějšího společenského a hodnostního rozlišení. Současně jim byla věnována obrovská pozornost z hlediska reprezentativnosti a zdobnosti.
Vyjádření společenského a hodnostního postavení a snaha o reprezentaci, často zatlačovaly do pozadí jejich prvotní funkce - ochranu před nepohodou a potřebu zahalovat se.
Z těchto důvodů, také mají pokrývky hlavy tak pestrou historii.
Nás však zajímají ty, jejichž součástí byly uniformní knoflíky.
Je asi logické, že se historicky jednalo primárně o vojenské pokrývky hlavy, ale knoflíky se
vyskytovaly i na kloboucích církevních, či úřednických hodnostářů.
- U vojenských čepic se štítkem, byly umístěny vždy na obou stranách, kde sloužily ke koncovému upevnění kožených, popř. barevných podbradníků.
- U dvourohých klobouků se jednalo více méně o ozdobu, ale příslušný knoflík se svým reliéfem zde mohl plnit i funkci rozlišovací.
V naší republice je asi nejznámější továrnou na klobouky
TONAK v Novém Jičíně, působící do roku 1946 pod značkou
J. Hückel´s Söhne. Tato firma byla založena již roku 1799 a za svého působení dosáhla světového věhlasu.
Úvodní odstavec zpracován s využitím publikace "Nechte na hlavě", autorů Zdeny Lenderové a Radka Polácha
Obrázky čepic generála četnictva z let 1919 - 1921 a kapitána četnictva z let 1930 - 1939, převzaty ze stránek www.policie.cz
Obrázek dvourohého klobouku převzat z www.muzeum.novy-jicin.cz
Uvedený obsah na stránkách podléhá licenci Creative Commons. Uvádějte prosím autora a nevyužívejte dílo komerčně. Děkuji.