Uniformní knoflíky
English
Vyhledávání
Newsletter
Newsletter
Přihlaste se k odběru informačních e-mailů
Livrejové knoflíky Lva Skrbenského
Knoflíky vyprávějí - článek pro časopis Receptář
Rakousko - Uhersko (1867 - 1918)
Uniformní knoflíky v České televizi

Tisá / Tyssa

Tisá / Tyssa
Panorama Tisé
Tiské stěny

Tisá…

Na počátku jsem věděl pouze to, že byla spolu s Petrovicemi kolébkou knoflíkářské výroby na našem území a že se tam také později vyráběly kovové knoflíky pod hlavičkou firmy Koh-i-noor.
To bylo vše.
 
Při zpracovávání materiálů do připravované knihy o uniformních knoflících jsem se však této lokalitě přibližoval čím dál, tím více. Bádat v archivech a elektronicky komunikovat mi již nestačilo a tak jsem se před několika lety rozhodl, navštívit tato místa osobně.
 
Jako člověk v produktivním věku se nemohu „sbalit“ a zajet na měsíc do Tisé a tam fotografovat, bádat a komunikovat s pamětníky. Zvolil jsem tedy jinou možnost, z mého pohledu trochu riskatní, ale jak se říká „pro poznání se musí něco obětovat“. Přesvědčil jsem manželku, že týdenní dovolená je v těchto místech naprosto nedostižná (přiznávám, že jsem si lokalitu zmapoval pouze elektronicky) a vyrazili jsme.
 
Nebudu to protahovat, vše dopadlo na výbornou. Obec rozložená v malebném prostředí, lesy, skalní města a výborná svíčková na Turistické chatě udělaly své. Absolvoval jsem několik schůzek (k manželčině překvapení předem dohodnutých), získal zajímavé informace a nové kontakty.
Tisá - otevření stezky 20.4.2013
Tisá - informační panel
Od té doby jsme Tisou navštívili již několikrát. (Jsem také spoluautorem výstavních panelů umístěných na přístupové cestě do skal.) Poslední návštěva se zatím uskutečnila v letošním roce, kdy jsem byl pozván jako jeden z přednášejících ohledně historie průmyslu v Tisé (březen 2014) a zcela jistě vím, že to nebylo naposledy.
Tisá - přednáška 28.3.2014
Tisá - přednáška 28.3.2014
Tisá - informační panel
Po rozkliknutí následujícího odkazu vám nabízím prozatímní výsledky mého bádání v oblasti historie výroby knoflíků v Tisé, RájciOstrově. Informace budou přibývat postupně, zejména interaktivní mapy, které sám připravuji, jsou časově velice náročné.
 
 
Pokud máte někdo informace či fotografie, o které jste ochotni se podělit, popř. opravit již zveřejněné, budu velmi rád za jejich poskytnutí.
 
Foto Radim Bzura a autor
archiv novinek
Uniformní kniflíky Animato

Tyto webové stránky bych chtěl věnovat svému tátovi, který sbírku v roce 1974 založil a poděkovat své mamince, manželce Ivance a dětem za jejich velkou trpělivost s námi sběrateli...

highslide