Predikát z Dobenína
Ucházel-li se někdo o vstup do
šlechtického stavu, potřeboval k tomu povýšení od panovníka a přijetí od příslušníků stavu. Hledělo se především na starobylost, neposkvrněnost a zachovalost cti.
Predikát (přídavek ku jménu) - tedy šlechtický přídomek, označoval původ daného šlechtice. Šlechtici se píší například podle hradu či města jež založili, sídlili, zdědili nebo se narodili – např. Albrecht z Valdštejna, Jiří z Poděbrad či Ladislav ze Šternberka. Podobně složena byla i jména - Otík rytíř z Bubna, Zdeněk Lev z Rožmitálu nebo Petr Vok z Rožmberka.
Časem, hlavně pak v 15. - 16. století docházelo k povýšení do šlechtického stavu, aniž by povýšená osoba či rod vlastnili nějaké konkrétní sídlo. A tak vznikali predikáty vymyšlené. Řada predikátů neoznačovala konkrétní místo lidského obydlí, ale například jistou lokalitu, vážící se k osobě či rodu, nebo jen nahodile vybranou.
To je případ i rytířského titulu Bartoňů z Dobenína. Jejich predikát je odvozen od významného místa nedaleko Náchoda.
Další památné datum je 27. června 1866, kdy se na dobenínské pláni odehrála jedna z bitev prusko rakouské války, tzv.
bitva u Náchoda. Došlo zde ke střetnutí rakouské jízdní brigády
generála Soimse s pruskou jízdní brigádou
generála Wnucka. Rakušané zde byli poraženi.
Již 1. června 1868 byl na počest rakouského VI. armádního sboru odhalen monumentální mramorový obelisk, který zřídil důstojnický sbor pěšího pluku č. 4. V roce 1907 k němu přibyl pomník ve tvaru skály s moravskou orlicí, věnovaný praporu polních myslivců.
Zpracováno dle článku V jejich erbu jsou tkalcovské člunky (www.druidova.mysteria.cz)
Uvedený obsah na stránkách podléhá licenci Creative Commons. Uvádějte prosím autora a nevyužívejte dílo komerčně. Děkuji.