Button U.S. Army - knoflík nejenom k zapínání…
Uniformní knoflíky - stránky sběratele knoflíků
Button U.S. Army - knoflík nejenom k zapínání…

Americký armádní knoflík jako úkryt


Největšími specialisty
na miniaturizaci potřeb pro své agenty, piloty, průzkumníky a různé zpravodajce, byli vždy jednoznačně Britové. A bylo jedno, zda se jednalo o období „mírové“, či válečné. Odborníci na slovo vzatí, byli schopni vtěsnat a tím také před nepovolanými zraky ukrýt, všemožné pomůcky a potřeby nezbytné k plnění důležitých úkolů.

Tak se ukrývaly nejenom fotoaparáty, vymýšlely schránky na mikrofilmy,  a miniaturizovaly zbraně, ale zejména ve válečném období se hledalo místo na ukrytí i takového předmětu, jako je kompas.
Knoflík US armády s kompasem
Knoflík US armády s kompasem
Knoflík US armády s kompasem
US uniforma
Ten byl nepostradatelným pomocníkem všech průzkumníků, letců, či námořníků na nepřátelském území, nebo vítaná pomoc v případě nouze. Jak jsem se již zmiňoval, největšími specialisty byli sice Britové, ale samozřejmě zdaleka ne jedinými. O tyto pokusy bezpečně ukrýt takový předmět jako je kompas se pokusili i američtí odborníci, pro potřeby US armády, Navy (námořnictva), ale i United States Marine Corps (námořní pěchoty).

Podařilo se, i když zámořské provedení není tak jemné a propracované jako britské. Zmenšili a následně uložili kompas do naprosto běžného předmětu denní potřeby, do amerického armádního knoflíku! Kompas je přístupný zadní odklápěcí částí s ouškem, přední strana zůstala v originálním provedení a netknutá. Odhalení takového úkrytu, bylo zřejmě velmi nesnadné.

Uvedený knoflík lze zakoupit na jedné zámořské aukci za "pouhých" 399,99$.
Zpracováno dle zahraničních pramenů.
Ivo Tomáš
Hradec Králové
e-mail: info@uniformni-knofliky.cz
tel.: +420 605 263 727
www.uniformni-knofliky.cz
Chcete stránku vytisknout?
Skrýt před tiskem nějaké části stránky.
Vytisknout celou stránku tak, jak ji vidíte.
(tento box nebude vytištěn)
Úprava stránky před tiskem
Najeďte myší na nějaký obsah na stránce, zobrazí se červený obdélník. Kliknutím na něj obsah skryjete. Poté stiskněte tlačítko 'Vytisknout'.