Tisá / Tyssa
Uniformní knoflíky - stránky sběratele knoflíků
Tisá / Tyssa
Panorama Tisé
Tiské stěny

Tisá…

Na počátku jsem věděl pouze to, že byla spolu s Petrovicemi kolébkou knoflíkářské výroby na našem území a že se tam také později vyráběly kovové knoflíky pod hlavičkou firmy Koh-i-noor.
To bylo vše.
 
Při zpracovávání materiálů do připravované knihy o uniformních knoflících jsem se však této lokalitě přibližoval čím dál, tím více. Bádat v archivech a elektronicky komunikovat mi již nestačilo a tak jsem se před několika lety rozhodl, navštívit tato místa osobně.
 
Jako člověk v produktivním věku se nemohu „sbalit“ a zajet na měsíc do Tisé a tam fotografovat, bádat a komunikovat s pamětníky. Zvolil jsem tedy jinou možnost, z mého pohledu trochu riskatní, ale jak se říká „pro poznání se musí něco obětovat“. Přesvědčil jsem manželku, že týdenní dovolená je v těchto místech naprosto nedostižná (přiznávám, že jsem si lokalitu zmapoval pouze elektronicky) a vyrazili jsme.
 
Nebudu to protahovat, vše dopadlo na výbornou. Obec rozložená v malebném prostředí, lesy, skalní města a výborná svíčková na Turistické chatě udělaly své. Absolvoval jsem několik schůzek (k manželčině překvapení předem dohodnutých), získal zajímavé informace a nové kontakty.
Tisá - otevření stezky 20.4.2013
Tisá - informační panel
Od té doby jsme Tisou navštívili již několikrát. (Jsem také spoluautorem výstavních panelů umístěných na přístupové cestě do skal.) Poslední návštěva se zatím uskutečnila v letošním roce, kdy jsem byl pozván jako jeden z přednášejících ohledně historie průmyslu v Tisé (březen 2014) a zcela jistě vím, že to nebylo naposledy.
Tisá - přednáška 28.3.2014
Tisá - přednáška 28.3.2014
Tisá - informační panel
Po rozkliknutí následujícího odkazu vám nabízím prozatímní výsledky mého bádání v oblasti historie výroby knoflíků v Tisé, RájciOstrově. Informace budou přibývat postupně, zejména interaktivní mapy, které sám připravuji, jsou časově velice náročné.
 
 
Pokud máte někdo informace či fotografie, o které jste ochotni se podělit, popř. opravit již zveřejněné, budu velmi rád za jejich poskytnutí.
 
Foto Radim Bzura a autor
archiv novinek
Ivo Tomáš
Hradec Králové
e-mail: info@uniformni-knofliky.cz
tel.: +420 605 263 727
www.uniformni-knofliky.cz
Chcete stránku vytisknout?
Skrýt před tiskem nějaké části stránky.
Vytisknout celou stránku tak, jak ji vidíte.
(tento box nebude vytištěn)
Úprava stránky před tiskem
Najeďte myší na nějaký obsah na stránce, zobrazí se červený obdélník. Kliknutím na něj obsah skryjete. Poté stiskněte tlačítko 'Vytisknout'.