Kovové raznice pro výrobu uniformnich knoflíků
Uniformní knoflíky - stránky sběratele knoflíků
Kovové raznice pro výrobu uniformnich knoflíků

Koh-i-noor Tisá

Kovové raznice na výrobu uniformních knoflíků
V roce 1948 se knoflíkáři z Tisé stali součástí národního podniku Koh-i-noor Děčín. Do Tisé byla převedena výroba knoflíků a řetízků z Jablonce na Nisou a pod správu závodů Tisá, byly též převedeny i petrovické závody. Přestože bylo v té době na světě více než 250 výrobců knoflíků, o knoflíky z Tisé byl takový zájem, že byla celá produkce vyvážena do několika desítek zemí celého světa.

Ke dvoustému výročí založení výroby, proběhly okázalé oslavy a závod Koh-i-noor obdržel v roce 1970 i "státní vyznamenání". Roku 1973 bylo v Tisé vyexpedováno 32 milionů knoflíků a zdrhovadel. Výrobci knoflíků v Belgii či Německu mohli dodat své zboží za tři týdny, ale mnozí zákazníci byli ochotni počkat i šest měsíců či déle na dodávku knoflíků z Tisé, neboť oceňovali jejich kvalitu.

Ale přece jenom začínal zájem o knoflíky klesat. Bylo potřeba zavést doplňkový program: čalounické hřeby, manžetové knoflíky, kadeřnické potřeby, svícínky na vánoční stromky, plachtové kroužky, rtěnky a mnoho dalších drobných kovových výrobků. Nicméně i přes tyto nesnáze, přežila výroba knoflíků v Tisé další úspěšné roky, hektické porevoluční období, ale přes rok 2000 se již v plné síle nedostala.

Provoz firmy Koh-i-noor s.r.o. v Tisé byl právně ukončen v polovině roku 2001.

Více informací zde

Podklady pro textovou část byly převzaty z www.tisa.cz
Raznice armádního knoflíku pro zbraně
Raznice armádního knoflíku pro služby
Raznice knoflíku pro ČSD
archiv novinek
Ivo Tomáš
Hradec Králové
e-mail: info@uniformni-knofliky.cz
tel.: +420 605 263 727
www.uniformni-knofliky.cz
Chcete stránku vytisknout?
Skrýt před tiskem nějaké části stránky.
Vytisknout celou stránku tak, jak ji vidíte.
(tento box nebude vytištěn)
Úprava stránky před tiskem
Najeďte myší na nějaký obsah na stránce, zobrazí se červený obdélník. Kliknutím na něj obsah skryjete. Poté stiskněte tlačítko 'Vytisknout'.