Čepice se štítkem
Uniformní knoflíky - stránky sběratele knoflíků

Brigadýrka

Hradní stráž
Čepice se štítkem, kulatá čepice, složená z dýnka, okolku, štítku a podbradníku, započala svoji historickou dráhu mezi ruskými carskými armádními důstojníky již v roce 1811. Nahradila tak čepici bez štítku, která se do té doby používala pro všechny, bez rozdílu hodnosti.

Rozšíření do dalších zemí, na sebe poté nenechalo dlouho čekat. Velmi rychle např. zdomácněla v pruské armádě, to když ji v letech 1813 - 15 začal nosit polní maršál princ Gebhard Leberecht von Blücher, spolu s dalšími důstojníky namísto nepraktické vojenské čáky.

Během IXX. století, ji pak začali používat již všichni pruští i ruští důstojníci.
Byla využívána nejenom pro běžnou službu, ale i k slavnostním příležitostem.

Roku 1856, byla čepice se štítkem přijata i poddůstojníky britského královského námořnictva. Britská armáda ji ke svému služebními stejnokroji zavedla až v roce 1902. Mezi lety 1902 - 1917, ji v tmavomodré verzi používala pro všechny své hodnosti i námořní pěchota americké armády. Čepice se štítkem byla součástí modrých šatů (uniformy), často nazývaných "šaty blues", nebo jednoduše "blues".

V průběhu dvacátého století se čepice se štítkem stala již běžnou pokrývkou hlavy nejenom v uniformovaných ozbrojených sborech, ale i v mnoha civilních organizacích po celém světě. Velmi praktická a elegantní čepice tak zdomácněla i v naší republice a v mnoha případech nahradila nepraktické přilby a různé vojenské čapky. Slangově se také nazývá brigadýrka.
divide
Uvedený obsah na stránkách podléhá licenci Creative Commons. Uvádějte prosím autora a nevyužívejte dílo komerčně. Děkuji.
Creative Commons
Ivo Tomáš
Hradec Králové
e-mail: info@uniformni-knofliky.cz
tel.: +420 605 263 727
www.uniformni-knofliky.cz
Chcete stránku vytisknout?
Skrýt před tiskem nějaké části stránky.
Vytisknout celou stránku tak, jak ji vidíte.
(tento box nebude vytištěn)
Úprava stránky před tiskem
Najeďte myší na nějaký obsah na stránce, zobrazí se červený obdélník. Kliknutím na něj obsah skryjete. Poté stiskněte tlačítko 'Vytisknout'.