Uniformní knoflíky
English
Vyhledávání
Newsletter
Newsletter
Přihlaste se k odběru informačních e-mailů
Tisá / Tyssa
Livrejové knoflíky Lva Skrbenského
Knoflíky vyprávějí - článek pro časopis Receptář
Rakousko - Uhersko (1867 - 1918)
Domovská stránka / Historie sbírky / Novinky ve sbírce / Kovové raznice pro výrobu uniformnich knoflíků

Kovové raznice pro výrobu uniformnich knoflíků

Kovové raznice pro výrobu uniformnich knoflíků

Koh-i-noor Tisá

Kovové raznice na výrobu uniformních knoflíků
V roce 1948 se knoflíkáři z Tisé stali součástí národního podniku Koh-i-noor Děčín. Do Tisé byla převedena výroba knoflíků a řetízků z Jablonce na Nisou a pod správu závodů Tisá, byly též převedeny i petrovické závody. Přestože bylo v té době na světě více než 250 výrobců knoflíků, o knoflíky z Tisé byl takový zájem, že byla celá produkce vyvážena do několika desítek zemí celého světa.

Ke dvoustému výročí založení výroby, proběhly okázalé oslavy a závod Koh-i-noor obdržel v roce 1970 i "státní vyznamenání". Roku 1973 bylo v Tisé vyexpedováno 32 milionů knoflíků a zdrhovadel. Výrobci knoflíků v Belgii či Německu mohli dodat své zboží za tři týdny, ale mnozí zákazníci byli ochotni počkat i šest měsíců či déle na dodávku knoflíků z Tisé, neboť oceňovali jejich kvalitu.

Ale přece jenom začínal zájem o knoflíky klesat. Bylo potřeba zavést doplňkový program: čalounické hřeby, manžetové knoflíky, kadeřnické potřeby, svícínky na vánoční stromky, plachtové kroužky, rtěnky a mnoho dalších drobných kovových výrobků. Nicméně i přes tyto nesnáze, přežila výroba knoflíků v Tisé další úspěšné roky, hektické porevoluční období, ale přes rok 2000 se již v plné síle nedostala.

Provoz firmy Koh-i-noor s.r.o. v Tisé byl právně ukončen v polovině roku 2001.

Více informací zde

Podklady pro textovou část byly převzaty z www.tisa.cz
Raznice armádního knoflíku pro zbraně
Raznice armádního knoflíku pro služby
Raznice knoflíku pro ČSD
archiv novinek
Uniformní kniflíky Animato

Tyto webové stránky bych chtěl věnovat svému tátovi, který sbírku v roce 1974 založil a poděkovat své mamince, manželce Ivance a dětem za jejich velkou trpělivost s námi sběrateli...

highslide