Uniformní knoflíky
English
Vyhledávání
Newsletter
Newsletter
Přihlaste se k odběru informačních e-mailů
Tisá / Tyssa
Livrejové knoflíky Lva Skrbenského
Knoflíky vyprávějí - článek pro časopis Receptář
Rakousko - Uhersko (1867 - 1918)
Domovská stránka / Knoflíky a fakta / Zajímavosti / Button U.S. Army - knoflík nejenom k zapínání…

Button U.S. Army - knoflík nejenom k zapínání…

Button U.S. Army - knoflík nejenom k zapínání…

Americký armádní knoflík jako úkryt


Největšími specialisty
na miniaturizaci potřeb pro své agenty, piloty, průzkumníky a různé zpravodajce, byli vždy jednoznačně Britové. A bylo jedno, zda se jednalo o období „mírové“, či válečné. Odborníci na slovo vzatí, byli schopni vtěsnat a tím také před nepovolanými zraky ukrýt, všemožné pomůcky a potřeby nezbytné k plnění důležitých úkolů.

Tak se ukrývaly nejenom fotoaparáty, vymýšlely schránky na mikrofilmy,  a miniaturizovaly zbraně, ale zejména ve válečném období se hledalo místo na ukrytí i takového předmětu, jako je kompas.
Knoflík US armády s kompasem
Knoflík US armády s kompasem
Knoflík US armády s kompasem
US uniforma
Ten byl nepostradatelným pomocníkem všech průzkumníků, letců, či námořníků na nepřátelském území, nebo vítaná pomoc v případě nouze. Jak jsem se již zmiňoval, největšími specialisty byli sice Britové, ale samozřejmě zdaleka ne jedinými. O tyto pokusy bezpečně ukrýt takový předmět jako je kompas se pokusili i američtí odborníci, pro potřeby US armády, Navy (námořnictva), ale i United States Marine Corps (námořní pěchoty).

Podařilo se, i když zámořské provedení není tak jemné a propracované jako britské. Zmenšili a následně uložili kompas do naprosto běžného předmětu denní potřeby, do amerického armádního knoflíku! Kompas je přístupný zadní odklápěcí částí s ouškem, přední strana zůstala v originálním provedení a netknutá. Odhalení takového úkrytu, bylo zřejmě velmi nesnadné.

Uvedený knoflík lze zakoupit na jedné zámořské aukci za "pouhých" 399,99$.
Zpracováno dle zahraničních pramenů.
Uniformní kniflíky Animato

Tyto webové stránky bych chtěl věnovat svému tátovi, který sbírku v roce 1974 založil a poděkovat své mamince, manželce Ivance a dětem za jejich velkou trpělivost s námi sběrateli...

highslide